Noviny

2001-08


archiv zpráv

starší zprávy

novější zprávy

aktuální zprávy

jdi nahoru jdi dolů 2001-08-23
Předem se omlouvám ze nefunkčnost těchto stránek. Podle sdělení provozovatele serveru zřejmě budete mít problémy s přístupem "... v době od pátku 24. srpna, 17.00 h. do ponděli 27. srpna 8.00 h. Plný provoz serveru bude s vysokou pravděpodobností obnoven již během sobotního dne."
Uvidíme. Anebo taky neuvidíte J .

jdi nahoru jdi dolů 2001-08-23
V ABC číslo 17 najdete i informaci o chystaném vydání souboru slavných ábíčkovských komiksů v knižní podobě. Přestože soubor se připravuje již dlouho a jeho příprava byla utajována, informaci o chystaném překvapení mohli pozorní surfaři nalézt na komiksovém webu. Na výběru seriálů i na přípravě podkladů, zejména co se nejstarších sériií týká, se podílela i moje maličkost. Jistou zajímavostí je, že téměř všechny komiksy jsou z oboru sci-fi i když při troše fantazie lze za sci-fi považovat i Kapitána Karibského moře J . Ovšem vzato do důsledku, není sci-fi i taková Červená karkulka?
V knize tedy najdete prvé tři série nejlepšího komiksu, který kdy v ABC byl, tedy Příhody Malého Boha, Příchod bohů a Kruanova dobrodružství, které vycházely v 18., 19. a 20. ročníku ABC. Příběh mapuje příběhy členů původně primitivního kmene na cizí planetě lehce před a poté po návštěvě vědců ze Země, kdy pozemšťané napomohli vývoji této rasy, která se stane vůdčí a stmelující mezi ostatními na planetě. Série byla velmi oblíbená a stala se vlastně trhákem ve Speciálu 1985, kterým se, bohužel ne navždy, ke čtenářům vrátily Speciály ABC. Škoda jen, že do nynějšího výběru nebyly zařazeny i následné části Kruanova cesta (33. ročník) a Kruan a bohyně (40. a 41. ročník), které narozdíl od naprosto úletové části Kruan a mimozemšťané (43. a 44. ročník) byly ještě stravitelné. Snad tedy příště.
Na druhé místo bych řadil příběhy zlatokopa, který se ve spánku dostal na Mars, kde nejen všechny převezl ale ještě na něj zbyla princezna - Dobrodružství Johna Cartera (Speciál 1970) a Dobrodružství Thuvie z Ptarhu (15. ročník).
Vzpoura mozků (22. a 23. ročník, Speciál 1986) je pak klasikou, kdy lidstvo je nejprve zhýčkáno a poté ovládnuto technikou a roboty. V době, kdy o internetu měl ponětí snad jen sám Big Bill, byly roboti samozřejmě podobní lidem. Mne osobně zaujala ještě podobnost komiksových supervlaků s francouzskými soupravami TGV a japonskými rychlovlaky systému Šinkanzen. Oranžové jednotky TGV vyrazily na první dokončenou část (301 km ze St. Lorentin do Sathonay) trati z Paříže do Lyonu již v září 1981, tedy letos je tomu právě 20 let. První prototyp byl předán do zkušebního provozu již v roce 1972. Japonská rychlodráha šinkanzen v trase Tókio - Ósaka byla v délce 515 km otevřena již v roce 1964. Je tedy nepochybné, že hrdinové komiksu, jež lidstvo nakonec přece jen zachrání, jezdili ve vlacích "stavěných" podle tehdejších rychlovlaků a nikoli naopak J .
Dále bych pak zařadil komiks Výpravy do ztraceného světa. Pod tímto souhrnným názvem vyšly díly (První výprava do ztraceného světa a Druhá výprava) v Letním speciálu 1988. Ovšem již dávno předtím, na stránkách "ABC do kapsy", objevovali jeho hrdinové izolovaný kousek světa s ojedinělým výskytem pravěké fauny a flory.
Tvrz, která vyšla v 25. ročníku a Zimním speciálu 1989, se ze zařazení mezi sci-fi tak trochu vymyká. Ovšem osobně mám zrovna takovýto styl nejraději - vše je položeno na realitě a nakonec padne argument, který nutí přemýšlet, neboť vše je najednou úplně jinak. Stejně tak to dopadne i s hrdinou tohoto příběhu, který se dostane o několik století v české historii zpět, což se však nakonec ukáže jako pouhý sen. Anebo ne ?
Dvě série komiksu Galaxie (29. a 30. ročník) mají za hrdiny již opět astronauty, kteří tentokráte osvobozují obyvatelstvo cizí planety od přerostlého hmyzu. Vše samozřejmě dopadne dobře, narozdíl od reedice komiksu v Zimní speciálu 1996, kde byl příběh lehce zkrácen a upraven.
Hvězdný policajt již nepatří mezi "starce", jeho pouhých 7 pokračování vyšlo v Letním speciálu 1997, že bychom se dočkali nových dílů ...? Naopak nejstarší a proto jistě i nejméně známý, bude příběh Zajatci Thorů, který vycházel v 10. ročníku. O něm Vám však nesdělím vůbec nic, ať se máte na co těšit.
Protože ostatní informace o komiksovém souboru na uvedeném komiksovém webu souhlasí, je možno věřit i v ABC zatím nepublikované ceně 490,- Kč a to po využití slevy 100,- za objednávku přes ABC.

jdi nahoru jdi dolů 2001-08-23
U ABC číslo 17 se ještě chvilku zdržím a učiním výjimku týkající se informování o modelech v čísle ABC, jež ještě nevyšlo. Určitě jste na straně 42 zaregistrovali avízo na model příštího čísla, vůz formule 1. Tento model v klasickém měřítku 1:24 byl příčinou toho, že jsem se tomuto webu věnoval možná trochu méně než bych měl i když jeho vydání automaticky neznamená, že se to zlepší J .
S laskavým svolením redakce Vám tedy již nyní mohu model vozu McLaren MP4-15 představit blíže z několika různých pohledů. Doufám, že Vás model zaujme a uspokojí. Připravujte si nářadí, neboť na Setkání příznivců papírových modelů Strakonice 2001 bude vyhodnocena soutěž o nejlépe slepený exemplář - snad to stihnete.

jdi nahoru jdi dolů 2001-08-23
Takže tu máme další číslo ABC, po čísle 16 kupodivu 17. Modeláři v něm najdou dokončení modelů začatých v čísle 16. Od R. Vyškovského je to model Purkrabství Pražského hradu, kdysi dávno Dům československých dětí na Pražském hradě. Od L. Badalce pak pokračuje vysokozdvižný vozík DFG/TFG 25 firmy Jungheinrich. Určitě jste si všimli, že L. Badalec se vrhl na počítačovou tvorbu modelů a to úspěšnou. Na modelu Ještědu je vidět, že autor má bohaté zkušenosti s ruční kresbou. Když jsme u Ještědu, v čísle 17 najdete další část návodu pro stavbu vrcholu hory a několik dílů pro stanici lanovky. Posledním modelem tohoto čísla je Citroën 2CV známý jako "kachna" či "deštník na kolečkách". Měřítko 1:32, autor M. Antonický.
Stejně jako v minulém čísle i v šestnáctce nadete jakousi textovou nadstavbu k modelům, tentokráte v podobě rozsáhlého článku o miniautech, mimo jiné i o 2CV. Tak by podle mne mělo ABC vypadat aby bylo ještě lepší než je.
Další informací ze světa papíru a ABC je pak článek o uložení časové schránky ABC, která již několik dnů leží v zemi. Kolik ještě zbývá do jejího vyzvednutí zjistíte celkem snadno. Jen bych si dovolil článek lehce poopravit, neboť "Výběr z historických čísel ABC" počíná již Ábíčkem číslo 12 z roku 1960 - kolegyně jistě promine J .

jdi nahoru jdi dolů 2001-08-23
No tak podle vašich reakcí na informaci o modelu zámku Častolovice (byla celá jedna, ta reakce) se mi zdá, že si tu dělám noviny pro sebe, abych si měl v v důchodovém věku čím osvěžovat paměť. Stejně tak tady sem tam vytrousím nějakou chybu a nic (jediný kdo si nějaké všiml byl zájemce o Častolovice J ). Čte mne tu vůbec někdo? Není na čase to tu zavřít?

jdi nahoru jdi dolů 2001-08-09
Když už jsme u modelů zámků, jaký by byl ohlas na nějaký zámek v měřítku 1:300, dejme tomu například Častolovice?

jdi nahoru jdi dolů 2001-08-09
Zámek Pardubice
v současnosti hostí výstavu papírových modelů Papírový svět 2001, informaci z ní přinesu příště. Nyní jen tolik, že u příležitosti znovuotevření muzea a zmíněné výstavy byl vydán model zámku Pardubice od arch. R. Vyškovského. Model v měřítku 1:165 je roložen na 19,3 listech formátu 235 × 330 mm a podle návodu se skládá zhruba ze 1340 dílů. Autor jej chtěl původně udělat trochu menší, uvažoval o měřítku 1:200 až 220. Ovšem na akci v Č. Lípě v roce 2000 jsem se podílel na přesvědčování autora aby model vyrobil v měřítku vhodném k ostatním stavbám. Výsledné měřítko je tedy jakýsi kompromis v jakém je zpracován například Rožmberk či Poštorná.

jdi nahoru jdi dolů 2001-08-09
Nyní tedy již ABC číslo 16. Přináší svým pravidelným i náhodným čtenářům první část modelu vysokozdvižného vozíku DFG/TFG 25 firmy Jungheinrich. Kvůli možnosti zpracování detailů je model v měřítku 1:24, čímž však bohužel nezapadá do série modelů stavebních strojů. Dále "šestnáctka" přináší návodovou kresbu ke stavbě vrcholu Ještědu, která z minulého čísla vypadla. K výstavě "10. století architektury" se tématicky váže model Purkrabství Pražského hradu. Tento model již v ABC jednou vyšel a to přesně v čísle 2 a 3 ročníku 33, tenkrát ovšem pod názvem Dům československých dětí na Pražském hradě. Nové vydání přináší nejen změnu názvu ale i vyšší kvalitu, neboť terén není v podobě střihu jako kdysi ale je vykreslen. Posledním z "modelů" tohoto čísla je další z řady "Omachechuláků" J, tentokráte vodník Čiperka.
Mimo modely samotné věnovalo číslo ABC papírákům i další prostor - na straně 12 uvádí článek o předání sestaveného modelu vysílače Ještěd architektu Hubáčkovi.

jdi nahoru jdi dolů 2001-08-09
Časová schránka ABC
již několik dnů leží v zemi, avšak až nyní jsem doplnil několik nových obrázků. Můžete se podívat, jak byla časová schránka ABC pochovávána. Vyzvednuta bude 21. července 2025.

jdi nahoru jdi dolů 2001-08-09
Tak se zdá, že jsem nějak pozapomněl na ABC číslo 15 L . Tedy toto přineslo přineslo další díly pro stavbu vrcholu hory Ještěd z nichž část je v podobě střihů pro konstrukci kostry hory. Snažím se prosadit, aby tyto díly, které je stejně nutno z ABC obkreslit, byly umístěny v e-podobě kdesi na Internetu. Možná by pomohly vaše hlasy na adresu redakce ABC J . Pokračuje dioráma "10. století architektury" a to dvěma díly s námětem počátku 19. století a prvních let 20. století. V tomto čísle najdete i pokračování souboru Podskalí, tentokráte opět nějaké ty stromy.


archiv zpráv

starší zprávy

novější zprávy

aktuální zprávy