Jaká byla Česká Lípa 2001

Již jedenácté setkání příznivců papírových modelů proběhlo v sobotu 9. června 2001 v České Lípě. Poté, co prvé ročníky byly uspořádány v rozlehlém KD Crystal a několik dalších pak ve stísněných prostorách DDM Libertin, byly minulé dva ročníky situovány opět do Crystalu. Letošní setkání bylo avizováno do prostor ZUŠ v Arbesově ulici a přiznám se, že jsem do Lípy jel s určitými obavami po kolika malých místnostech v různých patrech budou návštěvníci posunováni.
Byl jsem však mile překvapen již v prosvětlené a zelení vybavené vstupní hale objektu, kde byli umístěni prodejci modelů včetně prodeje občerstvení. V témže prostoru byly vystaveny i nesoutěžní modely, které tak byly přístupné po celou dobu konání akce, tedy i v době, kdy soutěžní modely byly rozhodčími neprodyšně uzavřeny v samostatném sále. Akce byla i letos společná pro modely papírové a plastikové; soutěžních papírových modelů se sešlo přes 100, nesoutěžních zhruba přes 30 a zbytek do zhruba dvou set kusů tvořily modely plastikové.
Součástí akce byla již tradičně beseda s autory modelů a zástupci vydavatelů. Akci poctili svou návštěvou známí autoři R. Vyškovský, L. Badalec, M. Weiner a P. Knotek. Za redakci ABC byla přítomna redaktorka I. Kudrnová. Bylo představeno nové číslo ABC přinášející zahájení modelu vysílače na Ještědu L. Badalce. Autor doposud známý ruční kresbou se vrhl na počítač a nutno říci, že se mu daří. O tom se mohli přesvědčit i návštěvníci akce, neboť mezi nesoutěžními modely byla vystavena první část modelu - samotný vysílač Ještěd. Zbývající část - vrchol hory s vrcholovou stanicí lanovky bude zveřejněna později.
Mezi dalšími modely, připravovanými do ABC, lze uvést rozšíření modelu londýnského mostu Tower Bridge či vojenský terénní vůz Hummer. Radost jistě budou mít i příznivci vozů F1, neboť po dlouhé době by měl v ABC opět vyjít model "efjedničky".
Došlo samozřejmě též na nově zaváděná pravidla pro hodnocení papírových modelů, kde padal názor proti názoru. Bude ještě nějaký čas trvat, než se pravidla zažijí a upraví do co nejvíce vyhovující podoby. Zajímá-li Vás tato problematika, můžete vyjádřit svůj názor v nové anketě.
Je již samozřejmostí, že návštěvníci výstav a soutěží papírových modelů mají možnost zakoupit si jak novinky tak historické kousky a to pro stavbu i archiv. Nejinak tomu bylo i tentokráte a nabízeny byly nové modely českých výrobců, modely polské firmy GPM i modely ze starých i ještě starších Ábíček. Nově byly nabízeny i modely z Internetu. Tedy ne že by byly objeveny až nyní, CPM je v rámci popularizace oboru nabízelo již dříve. Nové je však jejich poskytování za úplatu (nikoli však ze strany CPM!). Takový prodejce však nejedná úplně čistým způsobem, neboť prodává dílo autora, který se vzdal honoráře a poskytl svou práci k dispozici veřejnosti zcela zdarma.
Během besedy bylo prováděno hodnocení soutěžních modelů s naprostým vyloučením veřejnosti. Komise rozhodčích tak měla potřebný klid pro to, aby mohla včas a kvalitně provést to, co se po ní žádalo. Výsledky jejího snažení pak byly samozřejmě zveřejněny a nejúspěšnější modeláři oceněni diplomy a cenami.
Letošní Česká Lípa tedy příjemně překvapila novými prostorami i bezproblémovým průběhem. Vytknout lze absenci doprovodného programu. Nezbývá než se těšit na další ročník anebo navštívit některou z dalších akcí.

 

Modely na České Lípě 2001
(dopsáno 2001-07-22)

Pro potěchu oka též několik obrázků z výstavy. Začneme nejaktuálnějším modelem televizního vysílače na Ještědu, který právě vychází v ABC. To co vidíte však není kompletní model. Autor L. Badalec pro Vás připravuje i část vrcholu Ještědu včetně horní stanice kabinové lanové dráhy Českých drah, jejíž dolní stanice leží o 400 metrů níže v Horním Hanychově. Vrcholová stanice lanovky je tedy jen o pouhých 5 metrů výše než nejvyšší bod v síti ČD dosažitelný vlakem normálního rozchodu. Oním bodem je vrchol trati ze Strakonic do Volar kousek před stanicí Kubova Huť, jehož kóta činí 995 m.n.m. Vrchol Ještědu je pak jen o dalších 12 metrů výše.
U výšek chvilku zůstaneme. Nejprve prostřednictvím modelu raketoplánu Atlantis od vydavatelství Betexa, jejíž modely se pomalu začínají objevovat na soutěžích a výstavách. V kosmu zůstanem i díky kosmické lodi Sojuz 28, která dne 2. března 1978 vynesla k Saljutu 6 i prvého československého kosmonauta Vladimíra Remka. Málokdo si dnes již uvědomí, že šlo o prvého kosmonauta, který nepocházel ani z jedné z velmocí soutěžících i v kosmu - USA a SSSR. Model autora L. Badalce ztvárňuje Sojuz 28 připravený ke strartu na startovací rampě.
Ale zpátky k zemi, kam nás snese fantastický stroj Robura Dobyvatele z pera Julese Verna - létající loď Albatros. Přistáváme přímo na polním letišti a můžeme přestoupit do některého z prostředků pozemní techniky. Na výběr máme vojenský terénní nákladní vůz Tatra 815 8×8 nebo novější vůz Tatra Jamal s návěsem - zde odpadá nutnost náročného skládání zavazadel. Oba modely sestavili noví autoři a lze jen doufat, že se s jejich pracemi brzy setkáme v některém z vydavatelství. Fanouškům amerických "trucků" můžeme nabídnout svezení tahačem Peterbilt od Betexy, vyznavačům jedné stopy pak motocyklem Reitwagen. Tento méně známý model ze slovenského Zenitu však zřejmě bude mít menší problém s tím, aby zanechával opravdu jen jednu stopu.
Ve výběru prostředků nám zbývá již jen obrněný transportér SKOT od polského vydavatelství GPM, se kterým modelář J. Velocha uspěl i mezi ostrou konkurencí v náročné soutěži v Polsku. Utrmáceni cestováním určitě přemýšlíte, kde hlavu složit. V naší nabídce bohužel není žádný hotel, budete muset vzít zavděk zámkem - vítají Vás Libochovice. Přeji příjemný spánek a nashledanou na dalších stránkách.