.

Setkání příznivců papírových modelů Strakonice 2001 proběhlo v sobotu 15. září 2001 již potřetí v prostorách Domu kultury ve Strakonicích. Stejně jako mnohé jiné kulturní akce toho víkendu, bylo i setkání papíráků poznamenáno tragickými událostmi v USA z nich plynoucí nižší návštěvností. A co čekalo ty, jež se přesto zúčastnili?

Již od 8:30 hod bylo možno zakoupit papírové modely z široké nabídky firmy MiGas či přímo od výrobců, kteří se akce ve Strakonicích zúčastnily. Firma PK Graphica představila nový model tahače Scania T144 a soutěžního vozu Škoda 1000 MB. Vydavatelství Vimos představilo novou verzi závodní tahače Tatra Jamal Evo II. Kromě toho bylo možno akoupit i modelářské náčiní firmy Olfa. Stejně jako loni bylo v provozu modelové kolejiště H0 Klubu železničních modelářů z Milevska, které zaujalo především mladší návštěvníky. Z celkových několika desítek modelů bylo pro převoz vybráno pouhých pět, letos dominoval modul s kamenným mostem. Oficiální zahájení programu vypuklo v 10:00 hod, návštěvníci byli přivítáni vystoupením členek lidového souboru Prácheňáček.

Hlavním bodem programu akce byla již tradičně soutěž a výstava papírových modelů. Na rozdíl od jiných akcí, které se více či méně úspěšně snaží řídit zatím nehotovými pravidly, zde bylo možno soutěžit i s modely vlastní konstrukce či z modely z Internetu. Též hodnocení modelů nebylo svázáno pravidly, na kterých usilovně pracuje CPM.

Velikým lákadlem byla jistě tématická výstava papírových modelů vozů formule 1. K vidění mělo být více než 100 modelů, nakonec jich bylo napočítáno 139! Shromážděná sbírka obsahovala jednak všechny modely vydané v ABC tak i formule vydané v jiných vydavatelstvích. Velkou část sbírky tvořily modely z autorské dílny pana P. Špinlera, největším modelem pak byl Lotus 78 Mk III v měřítku 1 : 4 pana J. Vehrleho. Celá expozice byla doplněna sběratelskými raritami ze sbírky p. Vehrleho, člena FanClubu F1 CZ, který též zajišťoval informační servis pro zájemce z řad modelářů či návštěvníků.
Na akci byl též zahájen prodej nově vydaných papírových modelů vozů F1. Jednalo se o v ABC inzerovaný Brabham BT 46B a Lotus 72D. U příležitosti výstavy byl vydán plakát s vyobrazením v ČR vydaných papírových modelů formule 1 doplněný kalendářem na rok 2002. Ke každému modelu jsou uvedeny i informace o modelu i jeho předloze.
Nově vydané, ale samozřejmě i jiné, papírové modely včetně kalendáře zakoupíte v e-shopu papírových modelů.

Druhá tématická výstava přinesla ucelený přehled modelů reálné kosmické techniky. Sbírka předvedla všechny modely kosmické techniky z ABC včetně těch nejstarších i z Albatrosu. Dále byly vystaveny modely ze slovenského Zenitu či polského vydavatelství Hobby Model. Každý model měl svou vlastní popisku, s podrobnými údaji o předloze modelu, včetně vyobrazení modelu kosmické techniky zasazeného do příslušného pozadí.

Soutěže papírových modelů se zúčastnilo přes 100 modelů a byly to kousky z ABC, Albatrosu, i Zenitu. Zastoupeny byly firmy PK Graphica i Mega Graphica, ERKOtyp i Betexa, samostatně byly vystaveny modely vydavatelství Duha. Nechyběly ani Miniboxy, modely méně známých vydavatelství či vlastní tvorba modelářů. K vidění byly modely polské, německé či francouzské, velké i malé. Zda návštěva akce stála za to si musí odpovědět každý sám, jakožto hlavní organizátor mohu těžko hodnotit. Každopádně Vás příštím rokem opět rád uvítám.