DDM Praha-Chodov
CPM o.s.

pořádají ve dnech
26. - 27. 4. 2002
v prostorách DDM v Šalounově ul. v Praze-Chodově

0. ročník
Setkání papírových modelářů Praha 2002

názory A jak to dopadlo?

Kdy: 26. - 27. 4. 2002

Kde: prostory DDM Praha 4 - Chodov, Šalounova ulice

Program:

  •  Pátek 26. 4.
    •     od 16.00 do 21.00 – přejímka modelů
    •     od 21.00 – hodnocení modelů

  •  Sobota 27. 4.

    •    od 8.00 do 14.00 – veřejná výstava soutěžních a výstavních modelů
    •    od 10.00 do 13.00 – panelová prezentace papírového modelářství ve vyhlášených tématech s diskusí
    •    od 10.00 do 12.00 – doprovodný program pro mládež (soutěže)
    •    od 13.00 do 14.00 – vyhlášení výsledků soutěží
    •    od 14.00 do 15.00 – výdej soutěžních modelů soutěžícím

Po celou dobu veřejné výstavy probíhá divácká anketa o nejhezčí model akce.

S sebou:
  • papírový model (není podmínkou)
  • boty na přezutí (předem děkujeme za pochopení)

Soutěžní kategorie:

  • MDT - malá dopravní technika
  • VDT - velká dopravní technika
  • PT - pásová technika
  • L - lodě
  • LKT - letadla a kosmická technika
  • MA+VA - malá a velká architektur

Je možné přihlásit maximálně dva modely po jednom v dané kategorii!

Soutěž je otevřena pouze v kategorii standard, tj. modely vydané některým z renomovaných výrobců. Kategorie open pro modely vlastní konstrukce není otevřena.

Vyhlášené věkové kategorie:

  • MŽ - mladší žáci
  • SŽ - straší žáci
  • J - junioři
  • S - senioři

Bližší informace:
  • Monika Messnerová - 0604 / 947 759
  • DDM šalounova 2024, Praha 4, 149 00
  • web DDM
  • web CPM o.s.

 

A jak to dopadlo

názory 2002-05-02
Dovolte mi, abych Vám sdělil své i kolektivní dojmy ze sobotní soutěžní výstavy papírových modelů v Praze Chodově. Já i moji svěřenci jsme byli nadšeni. Byla to naše první, prozatím nesoutěžní účast, na podobné akci a musím říci, že se nám moc líbila. Moji chlapci prozatím nedosahují takových výsledků, jaké jsme mohli spatřit na vlastní oči, ale rozhodně to pro nás bylo obrovským podnětem k další činnosti, zejména pokud se týká důrazu na kvalitu modelů. Do budoucna bychom se chtěli podobných akcí zúčastňovat častěji.
Možná bych ještě dodal následující názor, který nosím v hlavě již hodně dlouho. Zdá se mi, že ti opravdu mladí modeláři (myslím tím děcka ve věku 6-9 roků) to nemají vůbec snadné. Málo kdy dosahují zvlášť dobrých výsledků, na složitější modely ještě nemají schopnosti a modelů odpovídajících jejich schopnostem je opravdu pomálu.
autor: R. Netušil

názory 2002-04-29
Na počátku musím říct, že jsem nikdy nechodil do žádného modelářského kroužku (nepočítám-li 2 roky u dráhových modelářů kdysi před 15 lety, což je mimochodem něco úplně jiného), nikdy mě nikdo neučil jak lepit modely (kromě prvního plastikového modelu, který jsem lepil se strýcem) a na výstavě papírových modelů jsem byl jako divák jen jednou. Tím víc jsem se těšil na tuto modelářskou soutěž, které jsem se navíc zúčastnil aktivně. (pravda, s modelem slepeným za 10 dní a dokončeným ve stresu někdy po půlnoci v den zahájení soutěže - aktivní uklízečka mi totiž 3 dny před soutěží vyhodila komplet díly k předním kolům a já neměl náhradní ;-)
O to větší bylo mé zklamání, když jsem v sobotu na soutěž dorazil. Popravdě řečeno jsem očekával alespoň 3x více modelů, 3x více soutěžících i diváků a minimálně v kategorii seniorů skvosty (přesněji řečeno více skvostů), o kterých bych si mohl nechat zdát. Vždyť soutěž se konala v milionové Praze! (a to jsem měl navíc pocit, že nejvíce účastníků bylo mimopražských) Slabá účast samozřejmě není chyba organizátorů. I když nevím, čí například byla chyba, že se o této akci údajně nepsalo ani v ABC.
Ale zpět k vlastnímu průběhu akce. Jako člověk bez kontaktu s modelářskou komunitou jsem se popravdě řečeno nejvíce těšil na "modelářské workshopy", kde jsem očekával ucelené informace o bodování soutěžních modelů, o zkušenostech jiných modelářů i tvůrců vystřihovánek atd. Na tyto workshopy jsem ale čekal marně a teprve při udílení cen v samotném závěru soutěže jsem se od ředitele soutěže dozvěděl, že pořadatelé nás nechtěli rušit při našich soukromých debatách… Na jednu stranu snad i chápu, na druhou stranu mě osobně to mrzelo hodně.
Nyní k vlastní soutěži.
1) Hodně neprůhledný způsob bodování. Celkový bodový zisk se skládá z několika zvlášť hodnocených kategorií.

 bodovaná kategoriemaximální bodový zisk bodovaná kategoriemaximální bodový zisk
 celkový dojem10dokumentace5
 střih, ohyb10interiéry10
 lepení10exteriéry15
 retuš15náročnost modelu5
 geometrie15doplňky5
maximální celkový bodový zisk100
(tabulka přejata z pravidel CPM)

Kategorie střih + ohyb, lepení, obtížnost modelu, apod. jsou jasné. Kategorie interiéry se zdála též jasná, dokud jsem neviděl u modelu jednoho tanku 3 body za interiéry, i když tank neměl otevřen žádný poklop, kapotu či jakýkoliv kryt. Dle vysvětlení jednoho z rozhodčích se interiérem počítá i prostor pod blatníky za koly tanku… Kategorie exteriéry - něco co je venku, možná na povrchu, nebo snad terén okolo modelu (dioráma)? Dle jednoho z rozhodčích se jedná v podstatě o členitost povrchu, aby soutěž nevyhrál někdo, kdo pěkně slepí krabičku… Ale to už je zahrnuto v náročnosti modelu, celkovém dojmu popřípadě v doplňcích, ne? A teď vezměme takový Lotus 72D, jehož základní tvar je celkem jednoduchý až na nezakrytý motor - bude otevřený motor hodnocen jako interiér (něco co je uvnitř) či jako exteriér (členitost povrchu)? Dále již zmíněná kategorie doplňky - dle názvu i dalšího komentáře v textu pravidel by doplněk měl být něco, co u modelu chybí a bylo to podle dokumentace doplněno. To je sice taky pravda, ale mimo to je doplněk je i úprava modelu, kdy například nahradím papírový ochranný rám rámem z drátu… A kategorie dokumentace? Ta má údajně význam pouze když model doplním nějakým dílem, který není ve vystřihovánce. Takže tato kategorie úzce souvisí s doplňky (bez nich vlastně nemá význam). Celkový dojem je zase příliš subjektivní kategorie, vliv bude mít vkus a zaměření rozhodčího a hlavně atraktivita modelu. (kvalitně vytištěná vystřihovánka závodního vozu s řadou zářivých reklam bude jistě působit lépe než vybledlý model závodního vozu z roku 60, kdy se to s reklamou ještě nepřehánělo). Možná by stálo za to nad systémem bodování ještě diskutovat, možná ne, ale každopádně by měl být jednoznačně a srozumitelně zdokumentován. Perfektně je například zpracován systém hodnocení plastikových modelů (nebo alespoň byl - měl jsem v ruce předlistopadovou brožurku věnovanou tomuto tématu)
2) Rozmístění soutěžních modelů. Zcela chápu zájem modelářského klubu z Prostějova o umístění veškerých jejich modelů pohromadě v jedné sekci - a to jak soutěžních tak výstavních. Ale jak z hlediska rozhodčích tak vlastních soutěžících bych předpokládal, že soutěžní modely budou hezky pohromadě, rozdělené podle kategorií a úplně nejlépe seřazené dle umístění. Opravdu mi vadilo, když jsem musel běhat po schodech nahoru a dolů, abych mohl porovnávat svůj model a své body s dalšími modely ze stejné kategorie. Stejně tak by se lépe hodnotilo rozhodčím, a věřím, že by se například nestalo, že by model, u kterého byla patrná jedna zhruba milimetr široká a centimetr dlouhá mezera v přilepení asi 3 mm širokého dílu, měl v kategorii lepení stejný počet bodů jako model jednodušší přesto čistě slepený. (konkrétně vítězné Ferrari 2001 a Brabham BT 46B. Jinak to Ferrari bylo krásné a vítězství si plně zasloužilo, takže protest by rozhodně na místě nebyl :-)
3) Soutěž klubů. I když nejsem členem žádného klubu, tudíž se mě to netýkalo, trošku mě způsob hodnocení soutěže klubů překvapil. Prostě se sečetly veškeré body, kterých členové klubu dosáhli. Takže by teoreticky klub s 25 podprůměrnými modely bez problémů by porazil klub s 10 špičkovými modely. Samozřejmě že chápu, že kdyby se pořadí klubů určovalo podle průměru získaných bodů všech modelů daného klubu, že by kluby do soutěže přihlásily jen 1 špičkový model a tím by nám rapidně klesl počet soutěžních modelů, což rozhodně nechceme. Zlatá střední cesta by pak mohla být, kdyby se do soutěže klubů započítávaly pouze body modelů, které se umístily do třetího místa, nebo by se počítalo jen ono umístění (něco ve stylu: za první místo 3 body, 2. místo 2 body…). Tím by se soutěž stala objektivnější bez nebezpečí snížení počtu modelů na soutěžích.
Co říci na závěr. Předně bych rád poděkoval organizátorům, že se vůbec těmto aktivitám věnují, byť od vlastní akce jsem čekal trošku více. Zde bych chtěl apelovat spíš na modeláře než na organizátory, aby se nebáli prezentovat své výtvory. Vždy je se na co dívat, i když třeba model není úplně dokonalý. Z vlastní akce jsem si odnesl dobrý pocit ze setkání s panem Vyškovským, z rozhovoru s dalšími modeláři a vedoucími modelářských klubů a hlavně z rozhovoru se zástupcem fan clubu F1 a jeho obrovského nasazení v oboru F1. Taktéž mě potěšilo získané třetí místo (pravda, z pěti soutěžících) s modelem postaveným za pár dní a hlavně snad po desetileté pauze, během které jsem souhrnem slepil možná tak 3 papírové modely. Takže se už těším na další soutěž. ;-)
autor: J. Jezl