ploty dřevěné

  • M:
    1:351:43,5 - 01:48
    1:721:87 - H01:120 - TT
  • autor: MiG
  • výrobce: Fiba Model, 2005
  • materiál: nebarvená dýha

Ploty vyráběné z přírodního materiálu díky svému realistickému vzhledu najdou v modelářově dílně všestranné použití. Lze je použít pro doplnění modelů staveb či diorámat nebo jako doplněk samostatných figur. Železniční modeláři jimi mohou dovybavit svá kolejiště či moduly, ploty se mohou stát i zajímavým nákladem vozidel a to i u modelů papírových. Některé typy plotů lze použít i na stěny pro různé boudy či kolny (nejlépe vrchní hranou dolů).

Ploty s různými tvary a rozměry planěk jsou dodávány nebarvené. Díky zřetelné a různorodé kresbě dřeva je vlastně každý kus originálem, přesto však jsou u větších měřítek některých nepravidelných plotů nabízeny různé variaty téhož typu, aby se v delším plotu pole pravidelně neopakovala (typy 002 a 003, u typu 015 pak varianty a až d).

Sada neobsahuje vodorovné příčné nosníky, které jsou nabízeny jako zvláštní výrobek. Sloupky pro postavení plotu též nejsou součástí sady, je potřeba vyrobit je v závislosti na zvoleném měřítku například ze zápalek, dřevěných hranolků nebo nařezat z balsy.

Při sestavování plotu se nejprve na zadní stranu žádaného počtu planěk přilepí příčný vodorovný nosník s patřičným přesahem (pro uchycení na sloupky). Vhodná výška pro umístění příčníků je vyznačena i na rubu archu a odpovídá výši kresbě hlav hřebíků. Po řádném zaschnutí se plaňky na spodní straně odříznou od archu a plotové pole je připraveno k instalaci na sloupky. Zcela jednoduše lze plot dotvořit i dvířky či vrátky či vyrobit požadované poškození plotu.MiG, 2006-04-02