Nej... ve světě papírových modelů 

největší

hradní komplex

Pražský hrad

 Největší hradní komplex na světě, délka 570 m. Jeho základy položeny kolem r. 883, podobu hradu získal po přestavbě zahájené r. 1135. Model od arch. R. Vyškovského a P. Blechy opakovaně vydal Albatros.

Pražský hrad

nejsledovanější

stavba XX. stol. v ČR

JE Temelín

 Stavbou, na kterou u nás existují nejrozporuplnější názory je zcela jistě dokončená jaderná elektrárna Temelín. Model samotné elektrárny sice zatím nikdo nezpracoval, avšak k dispozici je model Informačního střediska JE Temelín, jímž se stala bývalá tvrz Vysoký hrádek a která se nachází v těsné blízkosti JE. Model v M 1:150 vytvořil arch. R. Vyškovský, vydal ČEZ, vyrobil ERKOtyp.

Vysoký Hrádek

nejstarší dochovaný

model v Čechách

Langweilův model Prahy

 Antoním Langweil vytvořil v letech 1826 až 1834 vlastními silami papírový model Prahy v M 1:480. Model o rozměrech zhruba 6×3,5 m je vystaven v Muzeu hl. m. Prahy.

Antonín Langweil

nejoriginálnější

papírový model

asfalt

 Vskutku originální je samostatně prodejný model v M 1:300 s názvem "asfalt 1a". Pod katalogovým číslem P4 005 jej naleznete v nabídkovém katalogu firmy WDS, která vydává modely Minibox arch. M. Weinera.

asfalt

nejdelší

sestava papírových modelů

Piłsudczyk

 Piłsudczyk - polský pancéřový vlak z r. 1939 - sestava šesti vozidel o celkové délce 340 cm. Pod katalogovým číslem 174 jej nabízí firm GPM.

Piłsudczyk