Humor na obalech modelů?
aneb Dej si pauzu...

Úkolem obalu, či chcete-li titulní strany modelu, je přinést ve zkratce co nejvíce informací o obsahu, o modelu, měřítku, autorovi. Co si budeme nalhávat, prostě obal prodává obsah. Obálky modelů vydáváných v Čechách (a samozřejmě i na Moravě a ve Slezsku) obsahují, kromě textových údajů, zpravidla fotografii sestaveného modelu, občas pak fotografii předlohy modelu. Tato zvyklost vskutku neposkytuje mnoho možností pro užití humoru...

Pokud jde o modely vydávané polskými firmami, je u nich téměř pravidlem, že na obálce najdete kresbu předlohy modelu, pokud možno v nějaké reálné situaci (uvedené se netýká modelů staveb). Letouny tak plní bojové mise nebo unikají z pekla, lodě útočí či se potápějí, nosné rakety startují se svým nákladem směr vzduchoprázdno či odhazují první, druhé a další stupně. Bojová vozidla a tanky se řítí vstříc nepříteli celou vahou, prostřednictvím munice či jen kontrolují dobité území.

Všechno hezké, ale co dělají posádky všech těch vehiklů? Velitel vozu samozřejmě studuje mapu a řidič... Co vlastně dělá řidič?