Toto je starší verze sekce noviny, která není vždy aktualizována!
Funkční verze sekce NOVINY s aktuálním obsahem

Noviny - informace a postřehy ze světa papírových modelů


archiv zpráv

starší zprávy
 


jdi nahoru jdi dolů Hrad Strakonice - Klostermannův šumavský betlém /22
2007-11-27 / 780

Novinkou na poli betlémů je Klostermannův šumavský betlém. Figurky modelu o rozsahu 1,5 strany jsou vysekány a netřeba je tedy vystřihovat - betlém tak bude hotov "raz dva".

Jedná se již o druhý kousek z dílny autorské dvojice O. Fibich + Z. Čech (prvním kouskem byl Prácheňský betlém ze Strakonic). Vydavatelem novinky je vydavatelství Hrad Strakonice.


jdi nahoru jdi dolů PMHT - Tatra 813 8x8 S1, Tatra 815 KHA /22
2007-11-25 / 779

Firma PMHT přinesla na trh novinku v podobě těžkého jednostranného sklápěče Tatra 813 8x8 S1, který je další variací vycházející z páně Kučerovy Tatry 813 TNH, (kterou jsem kdysi dovlekl do ABC...). Model je možno sestavit s íinteriérem, s nebo bez interiéru, model má funkční zatáčecí nápravy i píst korby, funguje i zvedák rezervy. (Koukáte Mr. Bouška, jak se dělá píst?).

Více informací o modelu a jeho přípravě najdete na webu výrobce.Dalším modelem, o kterém jsem tu nestihl informovat v době jeho vydání, je model kombinovaného hasičského automobilu Tatra 815 KHA, který vznikl úpravou modelu Tatra 815 6x6 CAS 32 - oba se liší vybavením nástavby.


jdi nahoru jdi dolů PaV-Andrea - Ocelové město - Blok 1 - Elektrárna /22
2007-11-25 / 778

Pokud jste již, jakožto příznivci fantazií Julese Verna, sestavili všechny modely ze Speciálu ABC Vynálezy Julese Verna včetně modelu Jules Verne - busta, určitě přivítáte nikoli stoletou ale čerstvou novinku z tvůrčí dílny L. Badalce. Autor je nadšeným příznivcem a propagátorem nejen Verneovým ale i merkurovým a ve spolupráci s Muzeem stavebnice Merkur vypracoval papírový model Ocelového města, jehož předlohu se stal model Ocelového města sestavený právě ze stavebnice Merkur.

Nyní tedy dostáváme k dispozici, archivaci anebo nejlépe rovnou k rozstříhání a slepení první část série nazvanou Blok 1 - Elektrárna o rozsahu 3,8 strany formátu A4. Model je kreslen na počítači, což v Badalcově případě znamená kvalitně odvedenou práci, vybaven textovým návodem v jazyce českém, anglickém, německém a polském. Měřítko modelu je 1:240 (což se u modelové železnice "Z", tedy 1:220) vcelku ztratí.

Příštím dílem má být vodárna a komplet má obsahovat nejen další objekty jako Býčí věž, nádraží, aeroport, zbrojní výrobní haly, sklady munice a ubytovny, ale i dopravní prostředky jako obrněné vlaky a létající stroje a samozřejmě též zbrojní vybavení pro obranu celého města, jež bude obehnáno hradbami se strážními věžemi a vstupními branami. Měřítko merkurové předlohy je 1:45 a rozměry kompletního papírového modelu odhaduji na zhruba 820 krát 570 mm. Orientační plán Ocelového města je obsažen v právě vydaném sešitě.


jdi nahoru jdi dolů Město Lipník nad Bečvou - Zvonice /22
2007-11-16 / 777

Pokud byl někdo zklamán tím, že minule představený model nemá nic společného s arch. Vyškovským, třeba mu udělám radost nyní.

Pro město Lipník nad Bečvou byl firmou ERKOtyp připraven model Zvonice, který představuje pozdně renesanční stavbu z roku 1609 nacházející se (možná překvapivě) v Lipníku nad Bečvou. Autorem modelu v měřítku 1:190 je R. Vyškovský.
Aby ta radost nebyla zase tak veliká, tento model je neprodejný a není a nebude v prodeji.


jdi nahoru jdi dolů Z. Krejča - Vyškovská radniční věž /22
2007-11-15 / 776

Stavitelům modelů budov jistě udělá radost model nazvaný Vyškovská radniční věž. Model v měřítku 1:140 je prvním modelem autora Z. Krejčy. Model o rozsahu 3,5 strany je tištěn na inkoustové tiskárně - tisk tedy není odolný vůči vodě nebo vlhkosti.
Autor má rozpracovány i další modely, doufejme tedy, že najde čas na jejich dokončení.


jdi nahoru jdi dolů Yanno - Ensign N176, Ensign N177 /22
2007-11-12 / 775

Takže mne tu máte zpět, o úlovcích z cest ale až někdy příště.
Dnes Vám mohu oznámit, že na trhu jsou modely vozů F1 od dalšího autora. Yanno tvoří na Slovensku a momentálně jsou od něj k dispozici čtyři verze vozu Ensign:

Všechny modely jsou zpracovány v klasickém měřítku 1:24, rozsah 3,0 strany, tištěno na laserové tiskárně matným tiskem.

Protože jde o nového autora, budete jistě hledat více informací o jeho tvorbě. Zárukou Vám může být i spolupráce autora s El'Condorem, který má nemalý podíl (ke kterému se skromně nehlásí) na řadě modelů P. Špinlera.


jdi nahoru jdi dolů abc 52/23 - obsah čísla a reakce /21
2007-11-02 / 774

Již 23. letošní ábíčko přináší model autoveteránu - soutěžního vozu Bugatti 35B v měřítku 1:24. Autorem modelu o rozsahu 3,0 strany je M. Novobilský, model je včetně intriéru motorového prostoru.

Druhým modelem čísla je stoletá novinka nazvaná dvouplošník o rozsahu 0,5 strany. Sestavit si můžete i její německou předlohu, jež je otištěna ve zmenšené podobě.

K vystřižení je v aktuálním čísle ještě stolní hra Quatromino.


V čísle 24 očekávejte model tanku Stuart a dioráma s válečným námětem.


O dalších modelech si můžeme povídat, až se vrátím...


jdi nahoru jdi dolů abc 52/22 - obsah čísla a reakce /21
2007-11-02 / 773

Abc číslo 22 přineslo opět dva kompletní modely. Prvním je další kousek ze série železničních diorámat v M 1:87 od M. Dudáše a znázorňuje parní lokomotivu řady 422.002. Rozsahově jde o 1,7 strany.

Druhý model ztvárňuje českou družici Mimosa v měřítku 1:10. Autorem modelu o rozsahu 1,0 strany je L. Badalec.jdi nahoru jdi dolů abc 52/21 - obsah čísla a reakce /21
2007-10-09 / 772

Abc číslo 21 přineslo dva kompletní modely. První je opakovaný a je dílem R. Vyškovského. Model hasičského výjezdového vozidla Avia DVS 12 - A30 v měřítku 1:32 o rozsahu 2,7 strany vyšel poprvé v ABC č. 6 roč. 29 a zopakován byl v sešitu Déčka ABC č. 11. Mezitím vyšel ještě vě zmenšené podobě (M 1:43) v ABC č. 7 roč. 34. Všechna vydání mají dle mne lepší tisk než aktuální vydání.

Druhým modelem čísla je novinka od O. Hejla - kostel sv. Máří Magdalény v Přední Kopanině. Model stavby je v měřítku 1:160 a najdete jěj na ploše 1,0 strany.


Do čísla 22 je připravena parní lokomotiva 422.002 a česká družice Mimosa.


jdi nahoru jdi dolů Ripper Works - Tatra 813 TP6x6, Transporta P-50 /22
2007-09-29 / 771

Vydavatelství Ripper Works přináší hned dva nové modely, jež v podstatě patří k sobě. Tahač přívěsů Tatra 813 TP 6x6 si můžete sestavit společně s přívěsovým podvalníkem Transporta P-50. Oba modely jsou v měřítku 1:32, díly tahače najdete na 6,0 stranách formátu B4, model podvalníku je o jednu stránku menší. Autorem modelu podvalníku je J. Bruthans, na modelu tahače se s ním podílel i J. Kučera.

Oba modely jsou tvořeny počítačovou kresbou s předchozí 3D modelací. Grafické zpracování modelů je výborné, modely jsou doplněny 3D návodovými kresbami doplněnými kresbami detailů. Stavbou vás provede textový návod v českém jazyce.

Model tahače lze sestavit s interiérem kabiny a funkčním zatáčením předních náprav. Model podvalníku má též otočný vozík předních náprav a dále sklopné můstky a kryty. Některé detaily u modelů lze vypustit a ujednodušit si tak jejich stavbu. U modelu podvalníku mne mrzí pouze fakt, že sešit obsahuje jeden celý prázdný list, na kterém by se vyjímaly nějaké doplňky...


jdi nahoru jdi dolů abc 52/20 - obsah čísla a reakce /21
2007-09-21 / 770

Abc číslo 20 přináší dva model nákladních vozů. První je dílem R. Vyškovského, který připravil model vojenského valníku Tatra 111. Model v měřítku 1:50 najdete na ploše 2,0 strany A4 a je dalším kouskem do srétie modelů vojenské techniky československé armády.
Časopis přináší i jednostránkový článek o předloze modelu.

Druhým kouskem je model bez předlohy od M. Hlaváče. Model nazvaný nákladní auto - valník v měřítku 1:35 navazuje na sérii staveních strojů tohoto autora, jež vyšly v minulých číslech ábíčka a ještě předtím ve slovenském dětském časopise Fifík. Rozsah model je též 2,0 strany.


Pro další číslo je připravena reedice hasičského vozu Avia DVS 12 od R. Vyškovského.


jdi nahoru jdi dolů Škoda Transportation - Škoda 14 T /22
2007-09-17 / 769

Příznivce modelů kolejové techniky, doufám, potěší informace o modelu nízkopodlažní tramvaje Škoda 14 T v měřítku 1:120. Autorem modelu je L. Šléška, já přispěl konstrukcí kloubu. Model o rozsahu 1,7 strany A4 vydala forma Škoda Transportation. Tisk provedla tiskárna objednavatele ale upřímně řečeno, nejsem s ním plně spokojen. Model není v běžném prodeji.


jdi nahoru jdi dolů abc pokračuje v oslavách - aneb to tu ještě nebylo! /21
2007-09-17 / 768

To prostě musíte vidět! Źádný komentář mne nenapadá, neboť jsem od shlédnutí nezavřel hubu...


jdi nahoru jdi dolů Nové logo abc - aneb všechno už tu bylo /21
2007-09-15 / 767

"Tak nám změnili logo Ábíčka", řekla posluhovačka panu Švejkovi, který opustiv před léty redakční radu ABC, když byl definitivně prohlášen představenstvem CPM za blba, živil se prodejem psů, ošklivých nečistokrevných oblud, kterým padělal rodokmeny. Kromě tohoto zaměstnání byl stižen revmatismem a mazal si právě kolena opodeldokem.
"Kerýho Ábíčka, paní Müllerová?"
otázal se Švejk, nepřestávaje si masírovat kolena, "já znám dvě Ábíčka. Jedno, to prej bylo sluhou u drogisty Husáka a potom znám ještě Ábíčko Speciál, co sbírají ty psí hovínkáři. Vobou je velká škoda."
"Ale, milostpane, přeci abc, časopisu generace 21. století, toho z Ringieru, toho bezobsažnýho, graficky střelenýho."
"Ježíšmarjá," vykřikl Švejk, "to je dobrý. A kde se mu to, stalo?"
"Práskli ho v ReDesignu, milostpane, z nějakýho Macu, vědí. Jel tam s tou svou arcišéfredaktorkou v automobilu."

Posluhovačka se nemýlila. Logo časopisu abc, na které jsme si sotva zvykli, opravdu zařvalo. A co to bylo tenkrát za slávu, když bylo představeno. Kolem nového loga se rozvinula diskuse i přímo na webu abc, jenže se asi trochu zvrhla musela tedy být odstraněna.
Pokud se lehce vrátím k pindům, které byly tenkrát vysílány, najdu třeba perlu "když logo obstojí po desítky let, asi na něm něco prostě bude..." Lze z toho logicky odvodit, že na minulém logu, platném od roku 2003, nic nebylo protože neobstálo po desítky let?

Dovolím si zde připomenout informaci o vývoji loga ABC/abc, kterou jsem zaktualizoval. A z ní bych pak, pro všechny orgány CPM a pro Václava speciálně, vypíchl jednu větu:
"V další fázi zřejmě dojde k zarovnání horní hrany loga a rozhraní mezi barvami bude svislé..."
Václave, čas uzrál!
Pokud se někomu zdá, že došlo k naplnění pouze oné svislosti, nechť laskavě pohlédne do rohů stránek... A takhle je to s Václavem pořád dokola...

Neříkám, že nové logo abc je špatné či ošklivé, jen jsem v roce 2003 neviděl důvod měnit zažitou a hlavně kvalitní značku. Tentokráte mi změna až tak nevadí, neboť logo z roku 2003 opravdu nebyl žádný zázrak. Píše-li se tedy nyní ve sloupku šéfredaktorky, že grafická podoba loga se posouvá zase o něco dál, znamená to jistě, že změny ještě nejsou u konce a lze čekat další... Aktuální změna se nedotkla jen loga abc ale i jeho dalšího obsahu - všude vykukuje nová grafika. Nic proti ní, ale autorské fonty určitě nebudou to, kvůli čemu abc kupovat. Podíl reklamy si spočítejte sami. Nějaký obsáhlejší souvislý text moc nehledejte. Vystřihovánky zůstaly. Zatím. Zmizely však Ringierovy koláčky - asi zavřel pekárnu...


jdi nahoru jdi dolů Chcípnul tu pes? - Doufám, že nikoli! /33
2007-09-15 / 766

Měl jsem letos poněkud slabší léto, čehož jste si určitě všimli nejen díky výrazně slabší četnosti nových článků na tomto webu. Absolvoval jsem trochu více změn v zaměstnání (letos už čtvrtá židle ), trochu problémů v soukromém životě (stále ta samá manželka ). Do toho ještě rozvod premiéra i jeho oponenta, radar v Brdech a Vlastin song, rozvázala se mi tkanička ... Uznejte sami, že je div, že jsem si modelářskými nůžkami nepropíchl chlopeň...
Že jsem to přežil a že i nadále umím rýpat, se pokusím dokázat hned následujícím článkem o změnách v abc.


jdi nahoru jdi dolů abc 52/19 - obsah čísla a reakce /21
2007-09-15 / 765

Abc číslo 19 přináší model autora, jež v ABC publikuje poprvé, přesto jej možná znáte. R. Hruška je autorem a vydavatelem modelu Tatra 815 VD 13 350 6x6.1. V abc nyní vychází jeho model vozu Tatra 815 VT 26 265 8x8.1. Na ploše 2,0 strany najdete kvalitní model v nezvyklém měřítku 1:53.

M. Dudáš pro abc připravil další model z série kolejových dopravních prostředků včetně pozadí - parní lokomotivu řady 423.001. Dioráma v měřítku 1:87 se nachází též na ploše 2,0 strany.

Na rubu Tatry najdete ještě hlavolam 3D labyrint od L. Fibricha.


Pro další číslo jsou připraveny modely nákladního auta neurčitého typu od M. Hlaváče a Tatry 111 od R. Vyškovského.


jdi nahoru jdi dolů abc 52/18 - obsah čísla a reakce /21
2007-09-06 / 764

Abc číslo 18 přišlo s rozšířeným rozsahem stránek s modely. Vetší z nich se rozkládá na ploše 5,0 stran. Jedná se o model Bludiště na Petříně v měřítku 1:120, jehož autorem je R. Vyškovský. Předlohu z roku 1891 najdete v Praze vedle petřínské rozhledny, návod k modelu na internetu vedle...

Druhým modelem je čajový klipr Cutty Sark od L. Badalce. Model v měřítku 1:400 doplňuje sérii starých lodí. ROzsah modelu činí 2,0 strany plus 0,5 strany potisku i z druhé strany.

Místo uvolněné umístěním návodu k bludišti na web bylo zaplněno reklamou k vystřižení - rozvrh hodin Kinder


Do čísla 19 je připraven model dakarského vozu Tatra 815 8x8 a parní lokomotivy řady 423.0 i s pozadím.


jdi nahoru jdi dolů abc 52/17 - obsah čísla a reakce /21
2007-09-06 / 763

Abc číslo 17 přineslo již před časem dvě kompletní vystřihovánky. Stavitelům modelů bojové techniky jistě udělal radost model samohybného děla SU-100 v barvách Československé armády. O detailech předlohy si lze přečíst článek v čísle. Model v měřítku 1:50 je dílem R. Vyškovského a na ploše 2,0 strany obsahuje kromě bojového vozidla i ruiny domu.

Nevím, zda byli potěšeni i stavitelé diorámat, nicméně dostalo se jim diorámata s názvem S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl, jehož předlohou je stejnojmenná počítačová hra. Dle mne nic jiného než reklama... Autorem je M. Dudáš, rozsah 2 strany.


jdi nahoru jdi dolů abc 52/16 - obsah čísla a reakce /21
2007-07-29 / 762

Abc číslo 16 přineslo dva kompletní modely, z nichž ani jeden nebude po sestavení stát ve vitríně jako solitér. Dioráma M. Dudáše v měřítku 1:87 ilustruje malou železniční staničku s právě přítomným motorovým vozem M 120.001 zvaným kolejový autobus. Ostatně autobus Praga byl konstrukčním základem tohoto vozítka, jež firma ČKD obrala o gumová kola a posadila jej na železniční podvozek. Další informace najdete na webu Pardubického spolku historie železniční dopravy. Rozsah modelu činí 1,4 strany.

Druhým modelem je čelní nakladač v měřítku 1:35 z dílny M. Hlaváče. Jedná se o volnou tvorbu bez předlohy - další model převzatý z Fifíka. Rozsah modelu jsou čisté dvě strany. Tento model lze doplnit přepravní bednou.


Do dalšího čísla očekávejme dioráma Černobyl a samohybné dělo SU-100.


jdi nahoru jdi dolů Parodia - Záchranáři, France 1944 /22
2007-07-29 / 761

Firma Parodia přišla na trh opět s více než jedním kouskem najednou. První sešit udělá radost milovníkům majáků - sešit nese název Záchranáři a obsahuje modely hasičské stříkačky Tatra 815 CAS 32, policejního vozu Škoda Superb a sanitky Volskwagen Transporter. Vše v měřítku 1:48.

Zbylé dva sešity zamířily do tématiky pozemní vojenské techniky a oba se jmenují shodně a tedy trochu zmatečně France 1944. První sešit obsahuje modely tanků Sherman Jumbo a Hetzer a druhý sešit pak tanků Jagdpanther a Tetrarch IDS. Všechny kousky jsou opět v měřítku 1:48, sešity jsou doplněny i omalovánkou.


jdi nahoru jdi dolů PK Graphica - Tatra 815 mix /22
2007-07-29 / 760

Dlouho očekávaný model automobilového domíchávače na podvozku Tatra 815 z dílny vydavatelství PK Graphica je na světě. Model Tatra 815 mix je v měřítku 1:32 na ploše 6,0 strany A4. Model má zatáčecí avšak ne otáčecí kola. Pod sklopnou kabinou se nachází motor. Buben, dominanta modelu, není konstruován jako otočný, věřím však, že šikovný stavitel si s tím poradí.

Oproti dřívějším tezím, hlásajícím snahu tlačit modeláře k přesné práci, je u některých dílů použit přesah barvy dílu na chlopně. Valná část dílů nemá šipku u popisného čísla, jiná valná část je má - nenašel jsem žádný klíč... Nepochopil jsem výrazně světlejší pruh na dílu kabiny č. 179.

A obálka mi připomíná modely od UmBum...


jdi nahoru jdi dolů abc 52/15 - obsah čísla a reakce /21
2007-07-25 / 759

Ábíčko číslo 15 přineslo model autoveteránu Packard Landaulet 1912 v měřítku 1:32. Model R. Vyškovského o rozsahu 2,3 strany byl již vydán v ABC číslo 9 ročníku 37.
Kdysi dávno, čísle 12 ročníku 13, již model tohoto vozu (z autorské dílny Vyškovský + Blecha) také vyšel, samozřejmě tenkrát ještě v jednodušším provedení. Stejná předloha byla zpracována i v Zenitu č. 9 roč. 88/89.

Druhým modelem čísla je Hvězdná obloha - otočná mapa oblohy. Rozsah 1,5 strany, autor J. Píšala. Přestože map oblohy vyšla již v ABC celá řada, toto je zcela nové zpracování.


Do čísla 16 je připraven nakladač M. Hlaváče a diorámko s železniční tématikou od M. Dudáše.


jdi nahoru jdi dolů abc 52/14 - obsah čísla a reakce /21
2007-07-25 / 758

Číslo 14 časopisu abc přineslo dvě novinky. Skutečnou novinkou je románský kostel sv. Mikuláše v Tismicích. Model v měřítku 1:160 je dílem O. Hejla, plocha modelu je 1,8 strany A4.

Novinkou v uvozovkách je model remorkéru Morgan v měřítku 1:100. Model je dílem autora M. Hlaváče a byl vydán již v roce 2000 ve slovenském časopise Fifík.


jdi nahoru jdi dolů Miniboxy - aneb reklamní modely WDS - pokračování /22
2007-07-01 / 757

Nedávno jsem se pokusil dát dohromady informaci o vzniku Miniboxů, jež jsme později doplnil informací o Miniboxech reklamních. Situace se ale neustále vyvíjí a tedy tu máme další reklamní Minibox v měřítku 1:120 - dům a chalupu.


archiv zpráv

starší zprávy