Noviny

2007-04+05+06


archiv zpráv

starší zprávy

novější zprávy

aktuální zprávy


jdi nahoru jdi dolů Vimos - Tatra 815 4x4 Dakar 2007 /22
2007-06-30 / 756

Vimos Publishing vydává svůj v pořadí již dvanáctý model a opět se vrací do afrických písků. Tatra 815 4x4 je úspěšným pokračováním předešlé série dakarských tater, ale v této verzi vychází poprvé. Jedná se o zkrácenou verzi, kterou na Dakaru 2007 použila posádka Tomáše Tomečka a po smolném úvodu soutěže s ní obsadila 11. místo.

Na 5 listech kvalitně tištěného kartonu formátu A4 najde modelář přes 500 jednotlivých dílů vystřihovánky. Funkčnost modelu je tradiční: otáčivá kola, natáčecí přední náprava a sklopná kabina, která odhalí modelově ztvárněný motorový prostor. Ačkoli model vizuálně odpovídá svému vzoru z před dvou let co do barevnosti, je např. podvozek pojat úplně jinak a vychází ve stylu minulého modelu žlutého vozu Karla Lopraise. Samozřejmostí už jsou u modelů Vimos boky pneumatik profilované do zaobleného tvaru.

Poznámka MiG: Jedná se o už kdovíkolikátý autorův "poslední" model. Doufejme, že mu to vydrží i nadále...


jdi nahoru jdi dolů Betexa - Telč (1) /22
2007-06-16 / 755

Firma Betexa přichází na trh s nový modelem ze série hradů a zámků. Výběr tentokráte padl na Telč. Model zahrnuje zámek a kostel sv. Jakuba. Model v měřítku 1:200 je vytištěn na matném papíře, rozsah vystřihovánky je 24 listů formátu 220 × 320 mm. Návodný text v češtině, angličtině a němčině.

Sešit má být prvním z celé série, která by měla ztvárnit celé historické jádro Telče. Zavádím proto označení Telč - zámek a kostel sv. Jakuba. Rychlým výpočetem mi vychází, že model obsahující celé telčské náměstí bude dlouhý zhruba 200 cm!


jdi nahoru jdi dolů abc 52/13 - obsah čísla a reakce /21
2007-06-16 / 754

13. číslo abc přináší model kuriózního vojenského prostředku - betonového obrněného vozidla Bison, používaného za II. světové války na letištích v Anglii. Autorem modelu v měřítku 1:50 je R. Vyškovský, rozsah modelu činí 2,0 strany. Abc obsahuje i článek o předloze modelu.

Série modelů starověkých lodí v M 1:400 od L. Badalce pokračuje kouskem nazvaným řecká válečná galéra. Model o rozsahu 1,0 strany je určen spíše zkušenějším modelářům.

Poslední strana určená k rozstříhání přináší reedici historického modelu z roku 1888. Malostranské mostecké věže o rozsahu 0,9 strany byly v uvedeném roce vydány firmou Imagerie v dalekém francouzském Épinalu...


Po dvanáctce i třináctka přinesla kompletní modely bez modelu na rubu modelu... Nelze jinak než hodnotit kladně...


jdi nahoru jdi dolů abc 52/12 - obsah čísla a reakce /21
2007-06-16 / 753

Abc číslo 12 přineslo dva kompletní modely a jeden vkládaný navíc. Série Nejohroženější zvířata světa od autora M. Dudáše skončila šestým zvířetem, jímž je Gorila horská v rozsahu 2,0 strany. K modelu gorily je v článku k nalezení ještě dvoustránkový článek.

Příznivce modelů techniky jistě potěšil model silniční válec od M. Hlaváče v měřítku 1:35. Rozsah modelu, který je určen spíše méně zkušeným modelářům, je 1:35.

Na volně vloženém listu najdeme ještě reklaní vystřihovánku s názvem Twister aeroplán.


jdi nahoru jdi dolů Subako - Bojnický zámek /22
2007-06-06 / 752

Přestože nám slovenští kolegové závidí plodnost našich vydavatelů, čas od času se urodí i pod Tatrami. Posledním kouskem, o němž již proběhla informace na webu jakéhosi občanského sdružení, je model zámku Bojnice. Vydavatelem modelu v měřítku 1:300 je slovenská firma Subako. Autorem modelu o rozsahu 9,6 strany A3 je P. Havránek, známý svými dokonalými modely pražských objektů. O to více mne překvapilo zpracování modelu - model až příliš připomíná model zámku Betliar od firmy Hobby-Modely. Velmi volně ložené díly, počítačová kresba doplňovaná fotodetaily.
Abych nezklamal ty, kteří tvrdí, že umím jen kritizovat, přináším malý náhled. Jde zde o díl číslo 6 nebo 9? Nezakrývá ono číslo nějakou ohýbací šipku? Netvoří kresba krytiny trochu nehezký zub? (Přestože to není funkční závada, nepůsobí to na mne zrovna profesionálně a jak mám pak věřit, že není chyba třeba i v konstrukci?)
No a nakonec: nepřipomíná vám něco ona krytina, jež kupodivu a na rozdíl od ostatního, není stvořena na PC? Mně docela ano - jeden více než 170 let starý model Prahy. (Autor modelu se podílel na digitalizaci Langweillova modelu.)


jdi nahoru jdi dolů E-shop - trochu přehledu pro vás /35
2007-05-20 / 750

Docela by mně zajímalo, jak to někteří z vás dělají, že jste schopni objednat si z e-shopu nové zboží jen pár minut poté, co jsem jej tam doplnil. Abych vyrovnal šance i pro ty, co to neumějí, pokusil jsem se vyrobit jakýsi přehled nově přidávaných položek. Najdete v něm informace o doplnění nového zboží do e-shopu, nejnovější vždy nahoře. Výpis je generován makrem a nebudu jej kontrolovat, proto kdybyste našli chybu, buď se s ní smiřte nebo mi napište...
Malé upozornění: nejde vždy o nové modely, jedná se prostě o změněné položky v e-shopu MiGas - PaperModel.cz


jdi nahoru jdi dolů Trocha maďarských hradů pro Vás - Szigliget, Gyula, Sümeg /22
2007-05-20 / 749

Spíše sběratele než modeláře zřejmě zaujmou modely maďarských hradů Szigliget, Gyula a Sümeg. Všechny jsou v rozsahu 5 stran formátu A4 s velmi volně loženými díly a bez uvedení měřítka. Jedna ze stránek obsahuje podstavu modelu s mapou Maďarska a vyznačením polohy hradu.

Náročností i grafickým provedením odpovídají zhruba modelům od vydavatelství Duha. Vydavatelem prvního modelu je IMP Hungary, zbylé dva pak vydala firma Helion. Modely jsou k dispozici v e-shopu.


jdi nahoru jdi dolů abc 52/11 - obsah čísla a reakce /21
2007-05-20 / 748

Jedenácté číslo časopisu abc přichází s dvojnásobným počtem listů pro modely, co na nich tedy najdeme?

Prvním modelem je model hasičské cisternové automobilové stříkačky na podvozku Tatra 148 - CAS 32-T 148. Model v měřítku 1:32 je dílem R. Vyškovského a rozkládá se na ploše 3,5 strany. Model poprvé vyšel v ABC č. 24 roč. 27, zopakován byl v sešitu Déčka č. 11 vydaném v roce 1990.

Dalším kompletním modelem čísla je dolnooravský srubový dům. Přestože lidovka, nehledejte za ní výše uvedeného autora. Model o rozsahu 1,0 strany v měřítku 1:160 je dílem slovenského autora M. Hlaváče. od tohoto autora jste na stránkách abc nacházeli zatím spíše jednodušší třebaže novější modely. Současný model, vhodný do sestavy skanzenu, pochází z období autorovy ranné tvorby, kdy tvořil pro slovenský časopis Zenit, respektive jeho následovníka Elektrón+Zenit. Model s názvem dolnooravský srubový dům vyšel v E+Z v ročníku 92/93 čísle 6 pod názvem dolnooravský řemeslnický dům. (Trvalo dost dlouho, než se autora podařilo přesvědčit k opětovné publikaci modelů, které považuje za své prvotiny...)

Pokdu se někomu zdá, že uvedený výčet modelů nekoresponduje s avizovaným zvětšeným rozsahem, zdá se mu dobře. Na dvou listech najdete ještě pirátské hrací karty a na další zhruba půlstránce pak krabičku k nim. Vše je dílem L. "Mouri" Fibricha.
Nejprve se mi zdálo, že soudruzi z NDR zase někde udělali chybu, když na rubu karet je návod na hasičský vůz a na rubu vozu je rub karet. Jenže pak jsem se začetl do návodu ke kartám a ejhle! Návod říká, že si karty vyrobím tak, že si musím nejprve slepit dvě vrstvy papíru, přičemž, jen tak mimochodem, zničím model hasičské stříkačky. Jsem fakt zvědav, kolik lidí to udělá... A to už nemluvím o tom, že každý, kdo držel karty v ruce více než jednou musí tušit, jak dlouho asi sendvičové karty vydrží...

Ke všem vystřihovánkám (včetně karet) najdeme stručnou informaci o předloze - hodnotím kladně jedním zeleným puntíkem.
Dalšího obsahu čísla jsem si moc nevšímal, prostě klasika... Dokonce ani sloupek šéfredaktorky neibsahuje info o Zlaté knize vystřihovánek. Jen jedna strana reklamy nabádá k jejímu zakoupení, už však nikoli a tak výhodnou cenu jako tomu bylo u Velké knihy vystřihovánek s modelem MPR, což mi jen potvrzuje domněnku, že ábíčko má ve vydání Zlaté knihy podíl opravdu minimální a pouze improvizuje... Hlavně, že v textu je čtenáři nabízena Zlatá kniha vystřihovánek ABC. Proč tedy neobsahuje také modely jiných autorů? No hlavně, že na ní plácli nové logo současného abc - zkuste si ale naschvál spočítat poměr modelů vydaných původně v ABC a v abc. (Ani fakt, že model fotoaparátu Dirkon, u kterého je uvedno, že poprvé vyšel v ročníku 24, ale vydání v knize odpovídá přepracované verzi ze 48. ročníku, nedokáže zvrátit poměr, jenž vyznívá jednoznačně ve prospěch starého dobrého ABC.)


Pro následující číslo je připraven další díl seriálu Nejohroženější zvířata světa - tentokráte Gorila horská a válec ze série stavebních strojů.


jdi nahoru jdi dolů Orel - Ukrajina - Kirovec-700A /21
2007-05-010 / 747

Ukrajinské vydavatelství Orel vydalo kromě jiných též model těžkého zemědělského traktoru Kirovec-700A v měřítku 1:32. Model o rozsahu 5,3 strany je tvořen na počítači. Zájemce o model mohu pouze poslat na...


jdi nahoru jdi dolů BB/art - Točník /21
2007-05-08 / 746

Vydavatelství BB/art vydalo soubor vystřihovánek arch. R. Vyškovského s názvem Zlatá kniha vystřihovánek. Jediným novým a dlouho očekávaným modelem je v této knize model královského hradu Točník. Model v měřítku 1:200 má rozsah celých 29 stran formátu A4. Novým prvkem u tohoto modelu je mapa úhlů a dosahu pohledů jednotlivých návodových kreseb s vyznačením místa pozorovatele pro všechny návodové kresby, jichž je celkem 14.


jdi nahoru jdi dolů BB/art - Zlatá kniha vystřihovánek /21
2007-05-08 / 745

Vydavatelství BB/art se po úspěchu Velké knihy vystřihovánek s modelem MPR rozhodlo vydat další soubor papírových modelů. Volba padla na modely architekta Richarda Vyškovského, kterých se do nové knihy s názvem Zlatá kniha vystřihovánek vešlo celých 36. Kniha byla vydána ve spolupráci s firmou Ringier, která je vydavatelem časopisu abc. Na záložce přebalu knihy je sice uvedeno, že kniha vznikla z podnětu redakce ABC k 50. výročí časopisu, ale pak nechápu, proč je autorsky monotématická.

Výběr modelů do jakýchkoli souborů je vždy problém (ideálním by tedy bylo souhrnné vydání všech modelů ), vždy se najde něco, co tam rozhodně chybí a něco jiného, co bych tam nikdy nedal...
Zlatá kniha vystřihovánek obsahuje celkem 130,1 stran čekajících na vaše nůžky, nože a skalpely. Najdete na nich stavby i vozidla, stavební stoje i figurky (detailní přehled viz níže).
Jelikož jde o knihu vydanou k 50. výročí časopisu abc , najdeme zde modely, jež již vyšly v minulých ročnících ábíčka, popřípadě ve Speciálech či sešitech Déček, některé dokonce více než jednou. Nenajdeme zde tedy žádný skvost, který vyšel pouze v Albatrosu a je dnes nesehnatelný.
Protože ale vydavatelem je BB/art a knihu je třeba prodat, obsahuje kniha i model, který v ABC, ba ani v abc, nikdy nevyšel (podobně jako případě Velké knihy vystřihovánek s modelem MPR, kde tuto roli sehrál renesanční zámek). Tahákem Zlaté kniha vystřihovánek je model státního hradu Točník. Autor model zpracoval již v roce 2004, model pak nějaký čas ležel ve stavu ready v redakci abc...
Model hradu Točník je zpracován v měřítku 1:200 a jeho rozsah je 29,0 stran (tedy dvakrát více než kdysi gigantický Švihov) a skládá se z téměř devíti set dílů. Novinkou u tohoto modelu je mapa úhlů a dosahu pohledů jednotlivých návodových kreseb s vyznačením místa pozorovatele, jichž je celkem 14. Jak již uvedeno, model dosud nebyl publikován a téměř jedna čtvrtina rozsahu knihy se tak stává premiérovou.

Berme tedy knihu jakožto Velkou knihu vystřihovánek nekorunovaného krále papírových modelů architekta Richarda Vyškovského, jako taková je skvělým průřezem jeho tvorby za posledních zhruba 30 let a může být chápána i jako jakési díkůvzdání autorovi. (V takovém případě si ale dovolím tvrdit, že by řada modelářů jistě přívtala záměnu VE 6x6 za VD 4x4... )

Zde je výčet dalších modelů, detaily k nim naleznete na samostatné stránce:

Modely jsou v knize seřazeny dle data narození, respektive dle ročníků a čísel, jak byly publikovány. Uvedené se týká stránek s návody, které jsou začasté vybaveny zvětšenými návodnými kresbami a větším písmem než v ABC. Stránky s vlastními díly jsou v principu též řazeny chronologicky, avšak díky tomu, že ne každý model vychází na celé stránky, jsou některé modely, respektive jejich necelé stránky, mírně pozpřeházené - u návodu je však odkaz na číslo stránky s modelem a zde pak popřípadě odkaz na odsunutý zbytek stránky, takže se v tom určitě neztratíte. Každá stránka pak má v zápatí i název modelu a je tu ještě i obsah...
Kniha obsahuje předmluvu šéfredaktorky abc a přehlednou informaci o ábíčkovských modelech od St. Fajkuse. Vlastní obálka knihy je vyvedena v modročerné barvě, na titulce samozřejmě Točník, zadní je jalová. Celá kniha je pak v přebalu, na přední straně a hřbetu se shodným potiskem, jen plnobarevným a titulem vyvedeným zlatou barvou.
Na zadní straně přebalu je 35 fotografií modelů. Ano - přesně 35 - jeden chybí. Který? Otázka pro vás... Aby to bylo zamotanější, prozradím ještě, že jeden z modelů tam má obrázky dva... Nějak ty počty nevychází, co? Tak hledejte... kdo bude první?

Pokud jde o kvalitu tisku, je trochu různorodá. Tramvaj ČKD Tatra KT 8 D 5 vyšla skoro až do zelenkava oproti původní spíše zašedlé verzi. Žlutá u stroje Caterpillar 428B se rozhodně moc nepovedla. Točník se mi zdá dost tmavý, Sd.Kfz.251/1 byl také hezčí v prvním vydání.

Kniha je jistě výtečným počinem, přesto si dovolím pár zajímavostí, postřehů a místy až připomínek. Zmíněné chornologické pořadí modelů není dodrženo u všech modelů, podařilo se přehodit Dirkon. U modelu tramvaje ČKD Tatra KT 8 D 5 je chybně uvedeno měřítko 1:87 - správně je 1:86, což je psáno i přímo na modelu. Model ruského tanku T-34/76 vyšel nedávno v abc znovu jen v jiném měřítku - 1:50 - samozřejmě že nově zpracovaný. To u modelu staré nádraží je situace složitější, neboť již v ABC č. 2 roč. 18 vyšel model shodného názvu, kterému tento jakoby z chlopně vypadl, je však konstrukčně a barevně upraven. Model autoveteránu Hispano-Suiza 1919 autor zpracoval již dříve, společně s P. Blechou do ABC č. 19 roč. 15. U modelu osobního vozu Škoda 120 LS, mimochodem prvního v knize, zůstalo na kapotě logo časopisu ABC - přiznám se, že bych čekal, že zmizí... Galeona ze 16. století vyšla v ABC pod názvem Albatros, zde o tom ani zmínka. U modelů lidových staveb, tzv. skanzenu, nebývalo v ABC uváděno měřítko - zde uvedeno 1:150. Každý osmý list knihy je při horní hraně mírně mechanicky poznamenán, což je zřejmě způsobeno technologií při výrobě.


jdi nahoru jdi dolů abc 52/10 - obsah čísla a reakce /21
2007-05-06 / 744

Nové čísla časopisu abc přináší dva kompletní modely. Prvním je model vozu F1 Lotus 56B autorů P. Špinlera a J. Jandy. Model v měřítku 1:24 má rozsah 2,0 strany.
Série Nejohroženější zvířata světa od autora M. Dudáše pokračuje pátým kouskem, jímž je Irbis horský - Uncia uncia. K modelu je přítomen i článek, ovšem nikoli na avizované straně (tam je jen reklama).


Pro příští číslo je připraveno opakování modelu hasičské cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra 148 od R. Vyškovského a model domu z dolní Oravy od autora, o jehož kvalitách jste se na stránkách ábíčka zatím neměli možnost zcela přesvědčit...


jdi nahoru jdi dolů Něco se chystá... - Anebo ne? /29
2007-05-01 / 742

Mezi všemožné zajímavosti, co jich lze na netu najít, patří rozhodně i tento přehled plánované produkce...


jdi nahoru jdi dolů Muzeum Vysočiny - Třebíč /22
2007-05-01 / 741

Autorský týmu Parodie připravil pro Muzeum vysočiny v Třebíči model zámeckého areálu Třebíč v měřítku 1:250. Model o rozsahu 10 stran formátu 220 × 320 mm byl představen na akci Papírové Království 2007 v Brně a nyní je již k zakoupení.


jdi nahoru jdi dolů Točník? - Bude! /23
2007-04-23 / 739

Informace o nově chystané knize vystřihovánek již různě prosakují delší dobu, termín vydání se blíží. Kniha bude prezentována na Veletrhu knihy 2007, který bude probíhat v pražském Veletržním paláci (Výstaviště na Pzaze 7) od 3. května 2007.
Kniha obsahuje 36 modelů od R. Vyškovského na cca 130 stranách a 128 stran textů a návodů. Tahákem pro kupující bude model hradu Točník. Přestože vydavatel BB/art již na Zlatou knihu vystřihovánek nabízí slevu, určitě se dočkáme dalších ábíčkovských potažmo Ringierových kouzel se slevovými kupóny...


jdi nahoru jdi dolů Miniboxy - kde se vzaly? - dokončení aneb reklamní modely WDS /23
2007-04-22 / 738

Tento článek navazuje na první část pojednání o Miniboxech, ve kterém jsem probral vznik původního měřítka 1:100, jež bylo posléze následováno něpříliš rozšířenými měřítky 1:87 a 1:160 a poté i velmi oblíbeným měřítkem 1:300. Zmínil jsem i lehký dotyk hodnoty 1:200 a kovovou spolupráci s měřítkem 1:32 a samozřejmě též i jiné řady jiných autorů, jež na Miniboxy navazují.

Aby byl výčet úplný, je třeba zmínit i originální miniboxové, tedy Weinerovy, modely v měřítku 1:120. Není jich mnoho a objevily se zásadně (zatím) v sérii modelů tvořených pro reklamní partnery. První kousek jsou vlastně dva modely na jednom papíře: elektrická lokomotiva ČD řady 151 (WJ 001) (přesně 151 014-8) a řady 362 (WJ 002). Obě jsou vyvedeny v reklamním nátěru Poštovní spořitelny. Celková plocha obou modelů činí 1,7 strany A4.
Pokud jde o foto sestavených modelů, mám zatím k dispozici pouze foto modelu lokomotivy řady 362.
Další informace o těchto reklamních lokomotivách, kterých bylo celkem 6 (362 119-0, 363 086-0, 362 121-6, 363 127-2, 362 166-1 a zmíněná 151 014-8 a jsou rozmístěny do dep Brno, Plzeň a Praha) najdete třeba na Želpage nebo na stránkách firmy Konting, která nátěr provedla. Tamtéž je i malá fotogalerie.

Dalším kouskem v řadě je papírový model domu. Po sestavení získáte model patrové rodinné vilky bez reklamního znečištění, pouze za jedním oknem stojí reklamní panák - maskot Poštovní spořitelny (foto ukazuje domek ještě před instalací uvedeného maskota). Díky zvětšení vypadá tento domek poněkud více komiksově, konstrukční zajímavostí je přilepení komína na vnitřní svislá žebra střechy a též spojení dílů 10 a 14. Model je rozložen na ploše 1,6 strany.

Zatím posledním počinem v měřítku 1:120 je opět reklamní lokomotiva ČD, tentokráte lokomotiva 363 084-5 s nátěrem v barvách veřejné sbírky Pomozte dětem známe též jako Nadace kuře. Model s autorským označením WJ 003 je konstrukčně shodný s modelem WJ 002 a je rozložen na ploše 0,9 strany A4.
Detaily například opět na Želpage nebo na RailReklam.

Toť k miniboxům zatím vše, těšme se na další přírůstky.Ještě odkaz pro zájemce o model.

add 2007-07-01: pokračování pojednání o reklamních Miniboxech


Poznámka: netuším již, kde jsem přišel k obrázkům uvedeným pod odkazy reklamní lokomotiva ČD a lokomotiva 363 084-5. Pokud znáte autora či vlastníka, dejte vědět, provedu nápravu či odstranění.


jdi nahoru jdi dolů Ripper Works - Liaz 18.33 PB/HR + PV 24.18 - již v prodeji /22
2007-04-22 / 737

Model soupravy dvounápravového valníku s hydraulickou rukou Liaz 18.33 PB/HR a třínápravového valníkového přívěsu PV 24.18 je již nyní v prodeji.

Model je vydán opět v na formát B4, rozsah modelu činí 10 stran + 0,5 strany dílů určených k podlepení. Část dílů je tištěna tzv. "pátou barvou", zde konkrétně barvou stříbrnou, což modelu dodá na vzhledu. Model lze sestavit s interiérem kabiny. Pod odklápěcí kabinou je do detailů zpracovaný motor, model obsahuje i všechny další součásti pohonného ústrojí. Hydraulická ruka vozu je plně funkční, bočnice valníku i přívěsu jsou sklopné.
K pohodové stavbě přispějí nejen výtečné 3D návodové kresby, ale i takový detail, jako jsou tučně vyvedená čísla dílů v textovém návodu.

Abych ale autora alespoň něčím pošťouchl: výztuha se píše ze "z" (díl 21d) a po čárce (ale i jinde) píšeme mezeru... Možná jsem špatně hledal, ale nenašel jsem žádnou informaci o délce dílu 41, jež je nutno vyrobit.


jdi nahoru jdi dolů abc 52/09 - obsah čísla a reakce /21
2007-04-20 / 736

Časopis abc přináší ve svém 9. čísle tři ucelené modely. Prvním je obrněná drezína Tatra T 18 v měřítku 1:50. Autorem modelu o rozsahu 1,0 listu je R. Vyškovský. K modelu anjdete v čísle krátký článek.

Pásový bagr s udaným měřítkem 1:35 je dílem M. Hlaváče. Tento model o rozsahu 2,0 listu již vyšel ve slovenském časopise Fifík - abc tedy pouze paběrkuje.

Do sbírky lodiček od L. Badalce v měřítku 1:400 můžete zařadit další kousek nazvaný Egyptská obchodní loď. Po malých zmatcích je nyní model celý včetně návodu, rozsah modelu 1,0 strany.


Pro příští číslo se chystá model vozu F1 Lotus 56B a figurka ohroženého irbisa horského.


jdi nahoru jdi dolů Ripper Works - Liaz 18.33 PB/HR + PV 24.18 /22
2007-04-17 / 735

RipperWorks vydává pod číslem RW-03 model dvounápravového valníku s hydraulickou rukou Liaz 18.33 PB/HR s třínápravovým valníkovým přívěsem PV 24.18.

Ucelená souprava představuje klasický typ, který můžeme do dnešní doby potkat na našich silnicích, používá se pro přepravu kusového zboží, jako například stavebnin, kde se s výhodou uplatní manipulace s nákladem pomocí hydraulické ruky. V poslední době se však Liazky stávají vzácnějšími, zatímco přívěsy se většinou používají k novějším vozidlům.

Už samozřejmostí je u modelů RipperWorks interiér kabiny, avšak méně zkušení modeláři si mohou postavit model bez interiéru. Na výběr je též ze dvou možností stavby sloupky - jednodušší varianta má sloupky hranolovité, ta složitější skládané, placaté, modelovější. Bočnice mohou být vytvořeny jako sklopné. Součástí modelu je též propracovaný motor Liaz S640 a plně pohyblivá hydraulická ruka, která dosáhne přes celou ložnou plochu valníku (výsuvná, otočná, s opěrnýma nohama).

Model je tištěn offsetem na papíře o gramáži 160g/m2 pomocí pěti barev - doplňková stříbrná je použita pro tisk disků kol a pro bočnice. Celkový rozsah vystřihovánky je 10,5 stran formátu B4. Počet papírových dílů modelu je cca 940. Návod obsahuje 11 trojrozměrných návodových kreseb a 10 "pérovek" s detaily.

Velká většina dílů byla navrhována pomocí počítačové 3D modelace.
Sestavený model má rozměry 545mm (délka), 100mm (výška), 80mm (šířka).


Poznámka MiG 2007-04-17:
Pokud by se Vám některý z prodejců snažil namluvit, že uvedený model jej již v prodeji, nebo Vám jej dokonce nabízel například v e-shopu pak vězte, že Vám nabízí to, co nemá (a nemusí jít jen o tento model ).
Vydavatel Liazu, veden snahou nabídnout svým zákazníkům pouze kvalitní zboží, vede reklamační řízení s tiskárnou a dělá vše pro to, aby Vám mohl svůj model nabídnout již na akci na Chodově.jdi nahoru jdi dolů abc 52/08 - obsah čísla a reakce /21
2007-04-15 / 734

Nové číslo abc vyšlo již minulý týden, díky cestování jsem však na něj neměl čas...

Číslo 8 přináší model motocyklu Jawa Dandy 50 v měřítku 1:15. Autorem modelu o rozsahu 1,7 strany je M. Čihák.

Dalším modelem čísla je Kakapo soví - Strigops habroptilus - zvláštní druh papouška. Model od M. Dudáše o rozsahu 2 listy je dalším v sérii Nejohroženější zvířata světa.


Jen jsem trochu nepochopil ty vizitky pro označování modelů - proč musí být na rubu jiného modelu?

Do dalšího čísla je připraveno: pancéřová drezína typ 18 od R. Vyškovského, pásový bagr od M.  Hlaváče a egyptská obchodní loď od L. Badalce.


jdi nahoru jdi dolů Parodia - jednoduché modely s omalovánkami /22
2007-04-15 / 733

Parodia nabízí novinky i mezi jednoduššími modely v sešitech s omalovánkami. V prvním najdeme 3D figurky třech zvířátek: liška, jezevec a prase. Proč se sešit jmenuje Zvířátka ze Zoo netuším...

Sešit Lokomotivy obsahuje model německé dieselové lokomotivy WR 360 C-14 s otevřeným nákladním vagonem. Modely v měřítku 1:87 jsou rozmístěny na ploše 1,7 listu formátu A5.

Nový sešit Závodní auta II obsahuje jediný model v měřítku 1:35 - Lotus Esprit v soutěžní verzi Rallye Monte Carlo (plocha 1,7 x A5).

Sešit Osobní auta III není nový, ale zřejmě jsem se o něm zapomněl zmínit. Jeho obsahem je model terénního vozu Land Rover Defender v měřítku 1:35. Rozsah 1,6 listu A5.


jdi nahoru jdi dolů Parodia - tanky /22
2007-04-15 / 732

Parodia vrhla na trh dva nové sešity s modely tanků v měřítku 1:87. Sešit Kursk 1943 obsahuje modely ruských tanků KV-2 a T-34/76 1942 a německých tanků Panzer III Ausf. J, Panzer IV Ausf. F2 a Tiger I Ausf. E, roszah plochy k vystřižení činí 2,5 strany formátu 215 × 240 mm.

Druhý sešit nese název Berlín 1945 a obsahuje modely ruských tanků ISU-152 a T-34/85, německých tanků Jagdtiger a Kingtiger a amerického tanku Sherman. Rozsah 2,6 listu.


archiv zpráv

starší zprávy

novější zprávy

aktuální zprávy